דף הבית >> אלופציה אראטה

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה (ALOPECIA AREATA) הינה מחלה אוטואימונית שכיחה למדי (כ-1.7% מהאוכלוסייה) המתבטאת באובדן השיער בקרקפת ובחלקים נוספים בגוף. המחלה מופיעה הן בגברים והן בנשים בגילאים שונים אך שכיחה יותר בילדים ובנוער. 
החולים במחלת ה-אלופציה מתאפיינים במספר דרגות: במקרים הקלים סימני המחלה מתבטאים באזור, או מספר אזורים, קטנים ללא צמיחת שיער (PATCH). במקרים הקשים יותר, המחלה מתבטאת באזורים וחלקים גדולים בקרקפת ללא צמיחת שיער. בחלק קטן מהחולים המחלה מתבטאת באובדן מלא של שיער הקרקפת, הפנים, והגוף (Alopecia Universalis). למרות המחקרים הרבים שנעשים, נכון להיום, אין תרופה לאלופציה אראטה והטיפולים המוצעים ויעילותם משתנים מאד מחולה לחולה.מגוון הטיפולים המוצע רב וכולל: סטרואידים, מינוקסיל מקומי, אנטרלין, וטיפול אימוני מקומי.
במקרים בהם המחלה מתבטאת באזורים נרחבים של אובדן שיער יעילות הטיפולים פחותה (במיוחד באלופציה טוטאליס ובאלופציה אוניברסאליס). לצד במקרים רבים, השימוש בפאה או תוספת שיער, מאפשרת את המשך הטיפולים ללא הגבלה, תוך כדי שמירה על מראה טבעי ומלא שיער.
כאשר באים להתאים פאה לחולי אלופציה יש צורך במיומנות גבוהה, ידע מקצועי רב, והבנה רגשית לצרכים המיוחדים. היות והפאה יושבת ישירות על הקרקפת על רשת הפאה להיות אוורירית, בעלת כושר ספיגה, וטקסטורה נעימה למגע. בנוסף יש להקפיד כי לא יהיו תפרים בולטים העלולים לגירוי ולגרד בעור. רשת הפאה צריכה להיות מותאמת בדיוק לגודל הראש כדי שלא תחליק ותיפול מצד אחד ושלא תלחץ ותכאיב מצד שני. לאחר התאמת הפאה ניתן לקיים איתה אורך חיים מלא ופעיל, כמעט ללא מגבלה. ההבנה, מהחשש של חולי האלופציה, כי הפאה תזוז ותחשוף את קיומה הוביל אתנו לפיתוח בלעדי של "סיליקון אקטיבי". הסיליקון האקטיבי מצמיד את הפאה לראש ללא כל צורך בשימוש בדבק ומאפשר קיום אורך חיים פעיל כמעט ללא כל מגבלה. אדם הסובל מאלופציה יתאפיין במקרים הקלים, באזור או באזורים קטנים ללא שיער המפוזרים בצורה אקראית על הראש. במקרים קשים יסבול החולה מ-נשירת שיער מלאה מכל חלקי גופו. חלק ניכר מהגורמים להתפרצות המחלה עדיין אינם ידועים ורק במקרים מסוימים טיפול תרופתי עוזר. המחלה תוקפת ילדים נשים וגברים בכל הגילאים. למעט נשירת שיער, אדם הסובל מאלופציה הינו בריא לחלוטין, הן בגופו והן בנפשו.