דף הבית >> גורמים לנשירת שיער

גורמים לנשירת שיער

נשירת שיער
גורמים לנשירת שיער
נשירת שיער לפני
נשירת שיער אחרי

בניגוד לגברים, בהם נשירת שיער מאופיינת בנסיגת השיער אחורה, או לחלופין אובדן שיער באזור הקודקוד, נשירת שיער אצל נשים מתאפיינת בשיער דליל בכל חלקי הראש. סיבות רבות יש לנשירת שיער למרות שהגורם הגנטי הינו הדומיננטי ביותר.

המראה של הקרקפת המבצבצת בין השערות אינו מחמיא ופוגם באיכות החיים. כאשר נשירת השיער גדולה לא ניתן "לחפות" עליה בעזרת תספורות ופנים והפתרון המומלץ יהיה תוספת טבעית אשר תכסה את האזור הבעייתי.

הסיבות להתדלדלות ונשירת שיער הינן רבות ושונות. כאשר אדם מבחין בנשירת שיער מוגברת, עליו לפנות ולהתייעץ ברופא מוסמך לפני נטילת "תרופות מדף" שונות או בחירת טיפולים למיניהם.

הרופא יאבחן את סיבות נשירת השיער באמצעות שאלות הנוגעות לדיאטה, לנטילת תרופות, להיסטוריה משפחתית וכדומה. נשים תישאלנה על מחזור ועל הריונות. לאחר בחינה כללית של הקרקפת ושל השיער באזורים הבעייתיים עשוי הרופא לבחון מספר שערות מתחת למיקרוסקופ ולבצע בדיקות מעבדה נוספות.

לידה    

אצל נשים רבות, מספר רב של שערות נכנס לשלב המנוחה לאחר הלידה, וכתוצאה מכך, כחודשיים עד שלושה לאחר הלידה ניתן להבחין ב-נשירת שיער מוגברת. ברוב המקרים התהליך הינו זמני וצמיחת השיער חוזרת בסופו של דבר למצבה הקודם. 

חום גבוה\שפעת        

במקרים מסוימים, בתקופה של ארבעה שבועות עד שלשה חודשים לאחר שאדם סובל מחום, משפעת, או מזיהום חזק, תיתכן נשירת שיער מוגברת. לרוב, צמיחת השיער חוזרת לקדמותו, אך לפעמים יש צורך בטיפול תרופתי. 

בלוטת התריס

פעילות מוגברת או האטה בתפקוד בלוטת התריס עלולות לגרום נשירת שיער. 

מחסור בקרטין

צמחוניים, טבעונים, אנשים העושים דיאטת הרזייה קיצונית, חולי אנורקסיה ובעלי 
הפרעות אכילה נוספות יכולים לסבול ממחסור בקרטין בגוף. כתוצאה מהמחסור יכנס חלק ניכר מהשיער לשלב המנוחה ובעקבות זאת תיגרם נשירת שיער. לרוב, הקפדה על דיאטה מאוזנת תפתור את הבעיה. 

טיפול תרופתי

במקרים מסוימים תופעות לוואי הנובעות מנטילת תרופות שונות לטיפול בדיכאון, בבעיות לב, בלחץ דם ותרופות לדילול הדם - עלולות לגרום נשירת שיער.

טיפול כימותרפי

תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים במינונים מסוימים, גורמים לנשירת שיער זמנית של כ-90% משיער הראש.

עם הפסקת הטיפולים חוזר השיער לצמוח במלואו. במקרים רבים ימליץ הצוות הסיעודי והרפואי על הצטיידות בפאה לתקופת נשירת השיער.

 

גלולות למניעת הריון

תופעה של נשירת שיער כתוצאה מנטילת גלולות למניעת הריון הנה שכיחה ובמקרים רבים החלפת סוג הגלולה או שינוי המינון יפתרו את הבעיה.

חוסר ברזל

מקרים רבים של התדלדלות ושל נשירת שיער קשורים לחוסר ברזל בגוף. טיפול תרופתי ודיאטה נכונה המגובשים לאחר אבחון רפואי, יסייעו להתגבר על הבעיה. 

מחלה כרונית\ניתוח

במקרים מסוימים, לאחר ניתוח גדול תיתכן נשירת שיער מוגברת לפרק זמן קצר. אובדן שיער הקשור למחלה כרונית מתמשכת הנו במקרים רבים קבוע ואינו הפיך.